Skip to main content

Težave zaradi prekomerno aktivnega sečnega mehurja prizadenejo tako moške kot ženske

Težave zaradi prekomerno aktivnega sečnega mehurja prizadenejo tako moške kot ženske

Prekomerno aktiven sečni mehur, ali s kratico PASM, ni bolezen, temveč ime za skupek simptomov, ki se pojavljajo pri uriniranju in vplivajo na kakovost življenja.

Vzrok za PASM je nehoteno krčenje mišic sečnega mehurja, ki lahko privede do naslednjih simptomov: urinske urgence, pogostega uriniranja, nokturije in urgentne inkontinence. Zdravnik običajno ne najde lokalnih bolezenskih ali presnovnih sprememb, ki bi lahko povzročile to stanje.

PASM lahko prizadene tako ženske kot moške. Te težave ima več kot 400 milijonov ljudi oziroma približno 17 % žensk in 16 % moških, starejših od 40 let. Med ljudmi, starejšimi od 40 let, ima težave s PASM ena od šestih oseb, saj njegova pojavnost s starostjo narašča.

Tveganje za PASM je večje pri ženskah po menopavzi in moških, ki so imeli težave s prostato. Večje tveganje zasledimo tudi pri bolnikih z nevrološkimi boleznimi, kot sta možganska kap in multipla skleroza.

Pri moških je inkontinenca povezana s povečano prostato

Uhajanja urina pri PASM ne smemo zamenjati z uhajanjem urina pri stresni inkontinenci, katere vzrok je oslabitev podpornih mišic.

PASM ima približno 40 % bolnikov s povečano prostato.

Pravilna diagnoza je veliko pogostejša pri ženskah

Stresna inkontinenca je zelo pogosta pri ženskah, povzročajo pa jo oslabljene mišice, ki ne omogočajo zadrževanja urina, ali poškodbe, ki se lahko pojavijo med nosečnostjo. Moški do pravilne diagnoze pridejo veliko redkeje. Nekatere raziskave kažejo, da zdravniki to diagnozo postavijo pri 76 ženskah in le pri 14 moških na 100 primerov.

Pomen zdrave prehrane in dobrih življenjskih navad

Simptomi PASM se lahko poslabšajo tudi ob uživanju hrane ali pijače, ki draži sečni mehur, kot so na primer kofein, alkohol in pikantne jedi.

Kako s pravilno prehrano in zdravim načinom življenja uspešno reševati težave s PASM, lahko preberete na povezavi: Zdravljenje – moj mehur.

Reference:

Prekomerno aktiven sečni mehur lahko prizadene moške in ženske – Eko Dežela (ekodezela.si)

Tudi moški imajo težave zaradi prekomerno aktivnega sečnega mehurja – Revija za Moje zdravje

www.mojmehur.si

URO_2021_0003_AB

Stroške organizacije in izdelave teh materialov v celoti krije Astellas Pharma d.o.o. Izjave in mnenja avtorjev v teh materialih ne predstavljajo uradnega stališča družbe Astellas. Za več informacij naj se bolniki posvetujejo s svojim zdravnikom.