Skip to main content
Miti glede PASM

MITI GLEDE PASM

Ker o težavah z mehurjem redko javno razpravljamo, to lahko vodi do nesporazumov in napačnih informacij o dejstvih. Tukaj obravnavamo nekatere najpogostejše mite o PASM.

Čeprav so simptomi prekomerno aktivnega sečnega mehurja pogostejši pri starejših ljudeh, se lahko pojavijo v kateri koli starosti. Urinska inkontinenca ni normalen del tega procesa. Če ugotovite, da pogosto čutite nujno in neobvladljivo potrebo po uriniranju, pogosto hodite na stranišče in vam včasih uhaja urin, imate morda težave z mehurjem in se morate posvetovati s svojim zdravnikom za nasvet in zdravljenje.

Čeprav je najpogostejši pri starejših osebah, lahko PASM prizadene ljudi vseh starosti.
Moram biti vedno blizu stranišča. tehnike treninga mehurja lahko pomagajo povečati čas med odhodi na stranišče, kar pomaga zmanjšati število obiskov stranišča. Ta tehnika tudi pomaga zmanjšati pojav urgentnih potreb po uriniranju, kar vam omogoča, da se osredotočite na svoje dnevne aktivnosti, namesto na lokacijo najbližjega stranišča.

PASM je pogostejši pri ženskah kot pri moških – vendar le nekoliko; veliko število moških trpi zaradi negativnih vplivov na kakovost življenja, ki bi jih lahko omilili z ugotavljanjem in zdravljenjem njihovega stanja.

Težave pri uriniranju pri moških, zlasti pri starejših moških, so lahko posledica povečane prostate, vendar to ne drži vedno. Kot je navedeno zgoraj, tudi moški pogosto trpijo zaradi PASM.

Prekomerno aktiven sečni mehur je težava z zadrževalno funkcijo mehurja, ki povzroča nenadno močno potrebo po uriniranju, kar včasih povzroči nesreče. Uhajanje urina, ko se smejete, kašljate ali telovadite, je drugačno stanje, imenovano stresna inkontinenca. Vendar pa je mogoče imeti obe stanji hkrati.

Velikost mehurja ne prispeva k PASM. Prekomerno aktiven sečni mehur povzroča nenadni in nehoteni krči mehurja, ki povzročajo prekomerno potrebo po uriniranju. Medtem ko velikost mehurja ne vpliva na PASM pri moških, pa lahko nanj vpliva velikost prostate. Povečana prostata lahko pritiska na sečnico in prispeva k simptomom PASM-a.

Ni zdravo drastično zmanjšati količino popite vode. Čeprav boste proizvedli manj urina, je lahko bolj koncentriran, kar lahko draži mehur. Posledično boste morda morali pogosteje urinirati. Ciljajte na pitje šest do osem skodelic tekočine, razporejenih čez dan.

Pomembno je, da se pogovorite z zdravnikom o simptomih prekomerno aktivnega sečnega mehurja, saj so na voljo učinkovita zdravljenja. Enostavne spremembe v prehrani, vaje za mišice medeničnega dna in trening mehurja so zelo koristni pri obvladovanju težav z mehurjem. Lahko se predpiše tudi zdravilo.