praktični nasveti
Življenje s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem (PASM) je lahko zahtevno, vendar v tem niste sami. Družinski člani, prijatelji, zdravstveni delavci in druge osebe, ki trpijo zaradi PASM, lahko predstavljajo bogat vir podpodre in idej. S pomočjo drugih in z načrtovanjem lahko uspešno obvladate svoje simptome PASM doma in drugdje.
Tu je nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri spoprijemanju z vsakodnevnimi izzivi:
Dostop do stranišča naj bo čim lažji. Če imate težave z gibljivostjo, razmislite o posebnih prilagoditvah v vaši kopalnici, kot so ročaji ali dvignjen sedež. Včasih nočna posoda v spalnici zelo olajša življenje.
Kofein najdemo v čaju, kavi, pijačah s kolo in nekaterih tabletah proti bolečinam. Kofein spodbuja tvorjenje urina. Lahko tudi neposredno spodbuja sečni mehur in tako poslabša simptome urinske urgence. Poskusite preživeti teden dni brez kofeina, da vidite, ali se bodo simptomi ublažili. Če dejansko opazite ublažitev simptomov, se poskusite kofeinu povsem odpovedati. V vsakem primeru bi bilo dobro, da zmanjšate pitje pijač, ki vsebujejo kofein. Vedeli boste tudi, da morate biti po zaužitju kofeina v bližini stranišča.
Alkohol pri nekaterih ljudeh poslabša simptome. Zanj velja enak nasvet kot za pijače, ki vsebujejo kofein.
Pijte običajne količine tekočine. Mogoče boste sklepali, da se mehur ne napolni tako hitro, če pijete manj, vendar to pravzaprav poslabša simptome, saj urin postane bolj zgoščen, kar lahko draži mišico mehurja. Vsak dan načrtujte pitje običajnih količin tekočine, se pravi približno dva litra, v vročem podnebju in ob vročem vremenu pa več.
Na stranišče pojdite le tedaj, ko morate. Nekateri bolniki se navadijo obiskovati stranišče večkrat kot bi morali. Tudi ko imajo v sečnem mehurju le majhno količino urina, gredo na stranišče za vsak slučaj. Na prvi pogled se to zdi smiselno, saj sklepajo, da se simptomi prekomerno aktivnega sečnega mehurja ne bodo pojavljali, če mehur ne bo poln in ga bodo redno praznili.
Dolgoročno lahko tako ravnanje simptome poslabša. Če stranišče obiskujete prepogosto, se sečni mehur navadi na zadrževanje le manjše količine urina in lahko postane še občutljivejši in še dejavnejši ob majhnih dodatnih obremenitvah. Ko mora tak bolnik zadrževati urin nekoliko dlje, opazi, da so simptomi hujši kot kadarkoli.