Skip to main content
Kako deluje sečni mehur?

kako deluje sečni mehur?

Preberite več o delovanju normalnega zdravega mehurja. Kako je to v primerjavi z vašo aktivnostjo mehurja?

Sečni mehur je votla mišica v obliki balona, odgovorna za shranjevanje urina. Ko se mehur napolni, postane okrogel, ko je prazen, se zmanjša. Zdrav mehur lahko shrani približno od 300 do 500 ml urina. Sečnica je cevka, ki omogoča izločanje urina iz mehurja navzven. Številne mišice delujejo skupaj kot jez in zadržujejo urin v mehurju v obdobju med odhodi na stranišče.

Mehur podpirajo mišice medeničnega dna, ki pomagajo vzdrževati kontinenco.  Živci v mehurju vam povedo, kdaj je čas, da izpraznite mehur. Ko se mehur napolni in doseže svojo mejo, pošlje v možgane živčne signale in potreba po uriniranju se okrepi.  Ko greste na stranišče urinirat, možgani oddajo signale mišicam mehurja, da se te skrčijo in iztisnejo urin iz mehurja.

Hkrati možgani pošljejo signale mišicam sečnega mehurja in medeničnega dna, da se te sprostijo. Običajno v enem dnevu izpraznimo mehur osemkrat.

Prekomerno aktiven sečni mehur (PASM) je skupno ime za težave, povezane z uriniranjem. PASM pomeni nehoteno in nenadno krčenje mišic v steni mehurja.

Pri ljudeh s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem se zdi, živčni dražljaji iz možganov mehurju pošiljajo napačna sporočila, zaradi česar se mehur krči pogosteje, kot bi se moral, tudi če vsebuje le majhno količino urina, in ne vedno, ko bi to želeli. Pravzaprav pri PASM nimate vedno nadzora nad tem, kdaj se vaš mehur skrči in izloča urin.